Zasady bezpieczeństwa przy pozyskiwaniu kredytu gotówkowego

Bezpieczne warunki pozyskania kredytu gotówkowego to wręcz podstawa dla kredytobiorcy. Rynek kredytowy charakteryzuje się wieloma czynnikami ryzyka, które jednak przy minimalnej wiedzy ekonomicznej i prawnej zlikwidujesz. Za pośrednictwem artykułu poznasz kluczowe zasady bezpieczeństwa stanowiące o uczciwym podpisaniu umowy z popularnymi kredytodawcami.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy analizie umowy kredytowej

Czytanie umowy kredytowej wydaje się oczywiste, ale tak naprawdę około pięćdziesiąt procent kredytobiorców nie czyta warunków spłaty zobowiązania, bo wierzy po prostu doradcy. Nie jest to dobra praktyka. Podpisywanie umowy bez czytania prowadzi do niepewności, co do warunków spłaty pożyczki gotówkowej. Lichwiarskie pożyczki to prawie historia ze względu na uregulowanie norm prawnych w branży. Musisz jednak zawsze wiedzieć, z kim dokładnie współpracujesz. Czy z firmą pożyczkową, czy z popularnym parabankiem, a może z zewnętrznym inwestorem indywidualnym, bo i takie sytuacje występują. Zapisy umowy nie powinny stanowić problemu nawet dla laika, po prostu osoby niedoświadczonej na rynku kredytowym. Zbyt skomplikowane zapisy to już pewien znak ostrzegawczy. Jeżeli nie masz pewności, co do warunków umowy kredytowej przekaż ją do kancelarii radców prawnych lub do doświadczonego prawnika. Parabanki nie zawsze umożliwiają pozyskanie umowy do domu, a to już znak, że trzeba zerwać najszybciej współpracę. Ograniczanie klienta w każdym stopniu to z dużym prawdopodobieństwem wstęp do dalszych problemów ekonomicznych i formalnych. W umowach kredytowych stosuje się najczęściej różne zabezpieczenia, chociażby weksel in blanco, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji komorniczej, nieruchomość, ubezpieczenie. Trzeba dopasować zabezpieczenie umowy kredytowej to kwoty zobowiązania. Przy większych kwotach bank lub parabank poprosi naturalnie o większe zabezpieczenie. Przy mniejszych umowach warto jednak uważać na wprowadzanie dodatkowych poręczeń, bo to jednak spore zagrożenie. Przy nawet małych wahaniach płynności pożyczkodawca jest w stanie rozwiązać umowę kredytową natychmiast i zażądać spłaty całości kapitału wraz z odsetkami. Teraz normy prawne chronią bardziej kredytobiorców, ale pewne ryzyko podobnych działań występuje.

Właściwe podejście do porównywania ofert o kredyt gotówkowy

Dobrze, jeżeli porównujesz oprocentowanie kredytów gotówkowych i rozumiesz wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wtedy łatwiej wytypujesz do współpracy parabanki internetowe, z reguły najtańsze. Nie ponoś nigdy opłat przed pozyskaniem pieniędzy. To ogromny błąd. Jeszcze kilka lat temu w parabankach spotykało się opłaty za rozpatrzenie samego wniosku kredytowego, bez gwarancji późniejszego otrzymania pieniędzy na zaspokojenie potrzeb. Wszystkie umowy kredytowe monitoruj pod względem zastosowania tzw. klauzul niedozwolonych. W razie nieporozumień skontaktuj się z rzecznikiem praw konsumenta. To praktycznie natychmiastowa pomoc w sporach formalnych z różnymi instytucjami, nie tylko na rynku kredytowym. Obserwuj ponadto opinie o parabankach od dotychczasowych klientów. Zwróć uwagę na wiarygodność kapitałową i status prawny pożyczkodawcy.

Bezpieczeństwo kluczowe dla kredytobiorcy

Prawo chroni kredytobiorców, jednak profilaktyka przy podpisywaniu umów kredytowych zagwarantuje oszczędność czasu, nerwów i najczęściej pieniędzy. Stosuj normy bezpieczeństwa przy rozpatrywaniu właściwe każdej umowy kredytowej niezależnie, czy korzystasz z banku detalicznego, parabanku, kontaktu z inwestorami indywidualnymi.