Czy pożyczki społecznościowe to dobra alternatywa w porównaniu do kredytów gotówkowych?

Na rynku pożyczkowym występuje wiele usług. Najpopularniejsze odmiany kredytu to gotówkowy (krótkoterminowy), ale coraz częściej dochodzi do tego pożyczka społecznościowa udzielana przez prywatnych inwestorów. Poniżej otrzymasz porównanie warunków zaciągnięcia i spłaty standardowego kredytu gotówkowego w porównaniu do pożyczki społecznościowej. W ten sposób znacznie lepiej ocenisz własne możliwości kredytowania potrzeb gospodarstwa domowego.

Krótka analiza potencjału pożyczek społecznościowych

Studenci, osoby ze słabą zdolnością kredytową, osoby zadłużone pragnące pozyskać nieco tańszy kapitał na spłatę bieżących zobowiązań, emeryci z niewielkimi emeryturami to tylko niektóre z grup docelowych występujących w przestrzeni pożyczek społecznościowych. Akurat pożyczki społecznościowe to pewnego rodzaju system aukcyjny, gdzie pożyczkobiorca wystawia potrzeby, a inwestorzy realizują oczekiwania finansowe, jeżeli stwierdzą opłacalność prośby. Na portalach pożyczek społecznościowych każdy pożyczkobiorca musi budować indywidualny profil, zdobywać zaufanie wielu osób, często odpowiadać na pytania rozproszonych pożyczkodawców (inwestorów indywidualnych). Nie jest to zatem opłacalne dla każdego. Pożyczki społecznościowe wymagają rzeczywistego zaangażowania, potwierdzenia dochodów i tożsamości (zazwyczaj w najprostszy sposób). Na pewno pożyczki społecznościowe wypadają taniej od standardowych kredytów gotówkowych, ale wymagają nieco większego zaangażowania, a także terminowej spłaty. Bez tego tracisz po prostu zaufanie, co uniemożliwia zaciągnięcie kolejnej pożyczki na atrakcyjnych warunkach

Kredyty gotówkowe jako przeciwwaga dla pożyczek społecznościowych

Banki detaliczne oraz parabanki dotychczas konkurowały między sobą, dość cicho i stabilnie. Po wejściu pożyczek społecznościowych duże instytucje kredytowe muszą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku. Dla banków detalicznych to trudna perspektywa ze względu na obowiązujące prawo bankowe, ustawę o kredycie konsumenckim, a także przez rekomendację T (publikacja Komisji Nadzoru Finansowego). Kredyt gotówkowy bywa dość tani, a przewidywane zmiany prawne w branży mają zlikwidować praktycznie całkowicie tzw. lichwiarskie praktyki udzielania krótkoterminowych pożyczek. To zatem bardzo dobra wiadomość dla przeciętnego klienta.

Rozsądne zarządzanie kredytami

Pożyczka społecznościowa oraz kredyt gotówkowy to stosunkowo opłacalne elementy wzmocnienia potencjału wydatkowego gospodarstwa domowego. Na pożyczkę społecznościową czekasz niestety dłużej, co jest w wielu przypadkach po prostu kluczowe. W przypadku stabilnej zdolności kredytowej różnica między opłacalnością pożyczek społecznościowych i kredytów gotówkowych zaciera się. Banki detaliczne oraz parabanki monitorują rynek pożyczek społecznościowych. To jeden z naturalnych konkurentów, do którego trzeba się po prostu dopasować atrakcyjnymi formami pożyczek krótkoterminowych i nie tylko.